723 123 411

(Po-Ne 8:00 – 20:00)O2 Internet

O2 Internet na chatu

5G internet na doma

O2 TV

Blog

5G

Získejte veškeré informace o páté generaci chytrých mobilních sítí 5G, která nabízí až desetinásobnou rychlost internetu. 

 

Obsah

Co je to 5G?
Jaké jsou výhody 5G?
Má 5G nevýhody?
5G pokrytí v ČR
Pokrytí 5G v Evropě
Jak získat 5G internet?

 

Co je to 5G?

5G je moderní mobilní síť, která je nástupcem 4G. 5G uživatelům nabídne násobně vyšší rychlost stahování, nahrávání i nižší ping. 5G je aktuálně ve fázi zavádění v České republice, kdy naplno si její výhody mohou užívat zatím jen větší města. Mapa pokrytí 5G se ale stále vylepšuje s cílem, aby si již brzy mohl 5G vychutnat každý. 

 

Jaké jsou výhody 5G?

5G je oproti 4G sítím skokově rychlejší. Pomalu ale jistě se stává standardem, který zasáhne nejen běžné uživatele, ale bude mít velký přínos pro průmyslu i profesionální využití. 

 

Reálná rychlost 5G internetu až 600 Mb/s

Jestli jste si mysleli, že je 4G internet rychlý, tak s 5G budete zírat. 5G slibuje rychlost downloadu až 1 000 Mb/s. A podle slov odborníků z O2 a reálných testů skutečně dosáhnete rychlosti 600 Mb/s. To je desetkrát víc než můžete stahovat aktuálně. A například podle O2 se bude rychlost 5G postupně dále zvyšovat. Máme se na co těšit. 

 

S 5G můžete pracovat a užívat si pohodlněji

Možná si říkáte, k čemu vám tak rychlý 5G internet může být. S 5G si užijete rychlejší surfování internetem, stahování i streamování. Na mobilních telefonech vám download zabere míň času, takže ušetří čas i baterku. I v práci vše půjde jako po másle. 

 

Spolehlivé 5G připojení doma i v průmyslu

Když na chvíli odbočíme od využití 5G doma, technologie má značné přínosy také pro průmysl a další aplikace. Robotika, připojení vozidel, internet věcí… Všude , kde je potřeba spárovat různá zařízení, znamená 5G obrovský pokrok. 

 

Extrémně nízká odezva 5G

5G síť vyniká velice nízkým ping, tedy odezvou. Pro běžné uživatele 5G to nic moc neznamená. Ale hráčům multiplayerů 5G nabídne neuvěřitelně nižší latenci, takže akce ve hře se vykoná okamžitě. 

Nízký ping 5G sítě se ale dobře hodí také pro fungování aplikací nebo streamování videa. 

 

Nevýhody 5G

Výhod 5G je celá řada. Má ale také nějaké zápory? S nástupem 5G sítě je třeba mít zařízení, která tuhle technologii podporují. Například u starších mobilů by mohl být problém. Na druhou stranu, výrobci s nástupem 5G počítají už delší dobu, takže valná většina už je 5G vybavena. 

5G síť má náročnější požadavky na hardware. To znamená, že například při připojení na 5G internet může chytrý telefon brát víc energie z baterky. Přítomnost a budoucnost 5G je však nevyvratitelná a technologie se jí dokážou přizpůsobit. 

 

5G pokrytí v ČR

Pokrytí 5G signálem operátoři stále rozšiřují. Rychlý 5G internet si aktuálně můžete užít v 60+ českých městech. V Praze můžete 5G využívat například i ve většině stanic metra. 

Jako první zprovoznil 5G poskytovatel O2. Začalo to nejdříve výběrovými městy, jako jsou Bílina nebo Karlovy Vary. Později se s 5G připojily také další operátoři. 

Podívejte se na mapu pokrytí 5G internetem od O2

 

Vytvoření moderní 5G sítě není žádná legrace. Přináší to s sebou spoustu prací s výměnou a vylepšováním technologií.  Ale je vidět, že například O2 to myslí s 5G pro všechny vážně. 

Mrkněte na video, kde jsou vysvětlené podrobnosti rozšiřování 5G

 

Pokrytí 5G v Evropě

V Evropě využívá 5G síť 18 zemí. Podobně jako u nás, jde v drtivé většině pokrytí také ve větších městech. Primát drží například Dánsko, ve kterém je pokryté 5G 90 % země. 

Každá země tak s pokrytím postupuje trochu jinak. Brzy se však i my dočkáme mnohem rozsáhlejšího pokrytí. 

 

Jak získat 5G internet?

5G internet frčí rychlostí blesku. Získat ho můžete i vy. Nebo se na jeho příchod minimálně připravit. Pokud si objednáte některý z výhodných balíčků O2, získáte ultra moderní O2 5G Box

 

Ozvěte se nám a ověřte si dostupnost 5G sítě

Potřebujete poradit s výběrem?

Nechte nám zde na sebe číslo. Poradíme, jak získat nejvýhodnější O2 internet na doma.

    Kliknutím na „Zavolejte mi“ souhlasíte s tím, že budete kontaktováni s obchodní nabídkou.
    Více o ochraně soukromí.