723 123 411

(Po-Ne 8:00 – 20:00)O2 Internet

O2 Internet na chatu

5G internet na doma

O2 TV

Blog

Agregace

Zase ta zpropadená agregace. Co to vlastně je a proč vám zpomaluje internet?

 

Obsah

Co je to agregace?
Jak poznat agregaci?
Proč se agregace projevuje hlavně večer?
Agregace a rychlost internetu
Jak zjistit agregaci?
Agregace a realita O2 internetu
Nehledejte chybu za agregací…

 

Co je to agregace?

Dokáže vás naštvat pomalé připojení? A že vás brzdí třeba zrovna večer, když internet potřebujete nejvíc na práci nebo na zábavu? Možná, že vás zlobí právě agregace. 

Agregace je totiž sdílení kapacity internetu. Konkrétně tedy sdílení pevného internetu, který využíváte prostřednictvím ADSL nebo VDSL. Agregace je běžnou praktikou, díky které poskytovatelé internet lépe využívají a rozdělují mezi uživatele. 

Agregace však neznamená, že vás chtějí poskytovatelé oblbnout. Pokud využívají agregaci v rozumné míře, není to problém. Jen se to nesmí přehánět. 

 

Jak poznat agregaci? 

Příčiny pomalého internetu můžou být různého charakteru. Nelze vše svalovat na agregaci. Ale pokud máte ultra rychlé připojení k internetu a stránky se načítají šnečí rychlostí nebo je rychlost stahování mizerná, může to být právě agregací. 

 

Proč se agregace projevuje hlavně večer? 

Vlastně to má úplně jednoduché vysvětlení. Představte si, že jedete z práce autem ve špičce. Stejně jako hromada ostatních lidí. Silnice jsou ucpané a vy byste se radši teleportovali. To je taky taková dopravní agregace. 

No a když se všichni lidi dostanou domů z práce, chtějí si užít zábavu. Prohledávají web, pouští si filmy, stahují… Najednou jich je nějak moc. 

Mimo špičku internet frčí rychlostí blesku. Ale ve špičce se projeví agregace a můžete se potýkat s problémy. Rychlost linky se totiž díky agregaci dělí mezi nejvíc uživatelů. 

 

Agregace a rychlost internetu

Poskytovatelé internetu obvykle uvádějí rychlost ve formátu „až 100 Mb/s“. To znamená, že téhle maximální rychlosti dosáhnete pravděpodobně bez agregace za ideálních podmínek. 

Díky agregaci tak můžete ve špičce očekávat, že internet bude o něco pomalejší. Ale vzhledem k parametrům moderního připojení by to pro vás nemělo nic znamenat. Zvlášť, když si pořídíte opravdu kvalitní internet. 

Konkrétní zkušeností s agregací O2 internetu najdete níže. 

 

Jak zjistit agregaci?

Poskytovatelé internetu musí udávat hodnotu agregace, což je fér přístup. Agregace se udává v poměru 1:X. Písmeno X vyjadřuje, s kolika dalšími lidmi můžete internetovou linku sdílet. Takže čím nižší je hodnota “X”, tím je agregace menší. 

Běžnou hodnotou agregace je 1:50 a více. Ideálním případem je vyhrazená linka pro připojení, u které je rychlost bez agregace. Takový internet však bude stát “něco” navíc. 

 

Agregace a realita O2 internetu

O2 internet pracuje s agregací 1:50. Mohlo by se zdát, že s připojením ve špičce bude problém. Internet od O2 je ale tak stabilní, že ani v nejvyšší náporu agregaci nepoznáte. To není z naší hlavy. Tak to popisují uživatelé v diskuzích. Tady je příklad komentáře uživatele JackBrno:

“Uvádět agregaci poskytovatelé samozřejmě musí, protože takto mají dimenzovanou linku. Takže v nějaké opravdu silné špičce (významná událost, kterou bude chtít velké množství lidí sledovat přes internet, by se to projevit mohlo a kdyby to tam nebylo uvedeno, mohli by si lidé oprávněně stěžovat. Takhle i když se to opravdu prakticky nikdy neprojeví, tak kdyby náhodou výjimečně ano, můžou uživatele odkázat na tyto parametry. Ale buď v klidu, reálně se to fakt neprojeví.”

A to jde o diskuzi o agregaci z roku 2018. Aktuálně je internet od O2 ještě vymakanější, takže se agregace není třeba bát. 

 

Nehledejte chybu za agregací… 

Příčinou pomalého internetu nebývá agregace. Vliv může mít stav počítače, hardware, technologie připojení nebo další nastavení poskytovatele.

Pokud nechcete agregaci vůbec řešit, vyberte si kvalitní připojení. 

 

Prozkoumejte výhodné balíčky O2 internetu, kde agregace nehraje roli

Potřebujete poradit s výběrem?

Nechte nám zde na sebe číslo. Poradíme, jak získat nejvýhodnější O2 internet na doma.

    Kliknutím na „Zavolejte mi“ souhlasíte s tím, že budete kontaktováni s obchodní nabídkou.
    Více o ochraně soukromí.