723 123 411

(Po-Ne 8:00 – 20:00)O2 Internet

O2 Internet na chatu

5G internet na doma

O2 TV

Blog

DNS

Všimli jste si na internetu zkratky DNS a nemáte páru, co co jde? Dáme vám jednoduché vysvětlení, co je to DNS a k čemu slouží.

 

Obsah

Co je to DNS?
Jak DNS funguje?
Co jsou to vyrovnávací DNS servery?
K čemu dále slouží DNS?
DNS a rychlost připojení

 

Co je to DNS?

Pojem DNS je zkratka slovního spojení Domain Name System. DNS popisuje protokol, který se stará o přeměnu názvů domén webových stránek z číselné podoby. DNS tedy představuje doménové jméno. Název, který vidíte v prohlížeči a který píšete, když chcete navštívit daný web. 

 

Jak DNS funguje? 

DNS nejspíš vypadá celkem komplikovaně. Jestli chcete jednodušeji zjistit, jak DNS funguje, můžete si ho představit jako seznam kontaktů v chytrém telefonu. Těžko si asi pamatujete všechna čísla z hlavy, a proto jim přiřazujete jména. Díky tomu tak snadno zavoláte, komu potřebujete. 

A DNS pracuje vlastně skoro stejně. Cílem DNS serveru je zjistit podle doménového jména zadaného uživatelem IP adresu, která se nachází pod tímto jménem, aby se uživatel internetu dostal na správnou stránku. 

 

Co jsou to vyrovnávací DNS servery?

Práce DNS serverů není úplně jednoduchá. Ve snaze celý proces zefektivnit vznikly zvláštní vyrovnávací DNS servery, které jsou u poskytovatele internetu. Tady se ukládají IP adresy webů, na které jste zavítali. DNS se tedy nejdřív “koukne” sem, a teprve pak hledá dál. 

dns

 

K čemu dále slouží DNS?

Původním účelem DNS bylo tedy pouze “překládání” IP adres webů na doménové jména. Jenže s postupem času získalo DNS další zajímavé funkce, které souvisí například s elektronickou poštou. Dnes DNS fungují například také jako databáze síťových informací.

<h2id=“rychlost“>DNS a rychlost připojení

DNS musí vykonat spoustu obtížných úkolů. Přesto pracuje velmi rychle, aby bylo načtení webu bleskové. Rychlost DNS však není všechno. Proto, aby se vám dobře a rychle pracovalo s internetem, potřebujete kvalitní připojení k internetu

 

Vyberte si nejrychlejší a nejstabilnější internet v některém s výhodných balíčků se slevou

Potřebujete poradit s výběrem?

Nechte nám zde na sebe číslo. Poradíme, jak získat nejvýhodnější O2 internet na doma.

    Kliknutím na „Zavolejte mi“ souhlasíte s tím, že budete kontaktováni s obchodní nabídkou.
    Více o ochraně soukromí.