723 123 411

(Po-Ne 8:00 – 20:00)O2 Internet

O2 Internet na chatu

5G internet na doma

O2 TV

Blog

Ethernet

K čemu slouží síťová technologie ethernet? A můžete ji nějakým způsobem využít?

 

Obsah

Co je to ethernet?
Kde se ethernet používá?
Výhody ethernetu
Jaké jsou druhy ethernetu?
Historie ethernetu

 

Co je to ethernet?

Ethernet je síťová technologie, která propojuje různé počítače kabelem. Díky ethernetu tak můžou jednotlivé stanice sdílet a přenášet data mezi sebou. Se sítí ethernet je možné mezi sebou propojit až 1 024 počítačů nebo pracovních stanic. Ethernet tak slouží v různých síťových oblastech a můžete se s ním setkat například u LAN nebo MAN. 

I když ethernet obecně popisuje technologii počítačových sítí, výraz Ethernet je dnes často používaný jako pojmenování kabelu s konektorem RJ-45. 

 

Kde se ethernet používá?

Nejběžnějším využitím ethernetu jsou lokální sítě LAN. Jde tedy o síť počítačů například v jedné budově, kde jsou různá zařízení propojená ethernet kabelem. Typickým příkladem jsou firmy a kanceláře. 

Ethernet síť je ale vlastně skoro v každé domácnosti. Pokud máte k počítači připojenou třeba tiskárnu pomocí kabelu, jde o malou ethernetovou síť. 

ethernet co to je?

 

Výhody ethernetu

Největším přínosem ethernetu (kabelového)  je vysoká přenosová rychlost, která dělá až 10 Gb/s. Ethernet je navíc velmi spolehlivý, využívá pro zabezpečení firewall a snadno se používá. 

Nevýhodou ethernetu je, že se používá pouze na krátké vzdálenosti. Proto je pro ethernet typické užití především v lokálním sítování. 

 

Jaké jsou druhy ethernetu?

Ethernet se podle druhu propojení rozděluje na kabelový ethernet a bezdrátový ethernet. Kabelový ethernet se dále dělí na 3 typy:

 

Rychlý ethernet až 100 Mb/s

Tento ethernet vyniká vysokou rychlostí. Pro síťové propojení využívá buďto kroucené nebo optické kabely. 

 

Gigabitový ethernet až 10 Gb/s

Jestliže je rychlý ethernet považovaný za rychlý, tak gigabitový ethernet je super rychlý. Dokáže totiž přenášet data až 1 000 Mb/s, tedy 10 Gb/s. Vznikl proto, aby uspokojil i ty nejnáročnější uživatele, mezi které mohou patřit například IT firmy. 

 

Switch ethernet, který se dá přepínat

Někteří uživatelé ethernetu jsou tak nároční, že potřebují své vlastní připojení. V síti ethernet totiž může při mnohočetném propojení dojít ke zpomalování přenosu dat. 

Pokud se dá ethernet přepnout, každý pracovní stanice může získat vyhrazené připojení. Tím pádem se zlepší propustnost sítě. Se switch ethernetem lze snadno propojovat rychlý i gigabitový ethernet. 

 

Hlavním úkolem přepínače v síti je přenést data z jednoho zařízení do jiného zařízení ve stejné síti bez ovlivnění ostatních zařízení.

Podporuje různé rychlosti přenosu dat jako 10 Mbps až 100 Mbps pro rychlý Ethernet a 1000 Mbps až 10 Gbps pro nejnovější Ethernet.

 

Historie ethernetu

Ethernet vznikl počátkem 70. let 20. století. O vývoj se postarali pracovníci společnosti Xerox PARC s cílem propojení počítačové sítě a síťové tiskárny. Je zajímavé, že toto využití ethernetu je doma i dnes zcela běžné, i když samozřejmě s vyspělejší technologií. 

Vývoj ethernetu došel do fáze, kdy se vyvíjí jednočipové ethernetové řadiče, které jsou součástí všech moderních počítačů. 

 

Chcete mít nejstabilnější připojení? Prohlédněte si výhodné balíčky O2 internetu

Potřebujete poradit s výběrem?

Nechte nám zde na sebe číslo. Poradíme, jak získat nejvýhodnější O2 internet na doma.

    Kliknutím na „Zavolejte mi“ souhlasíte s tím, že budete kontaktováni s obchodní nabídkou.
    Více o ochraně soukromí.