723 123 411

(Po-Ne 8:00 – 20:00)O2 Internet

O2 Internet na chatu

5G internet na doma

O2 TV

Blog

IP adresa

Chcete vědět, co je to IP adresa a k čemu slouží? Jaké jsou druhy IP adres? Vysvětlíme, jak IP adresy fungují a proč by vás to mělo zajímat.

 

Obsah

Co je to IP adresa
Druhy IP adres
Jak zjistit IP adresu?
K čemu potřebujete znát IP adresu?

 

Co je to IP adresa

IP adresa je jedinečné číslo, které je přiřazené jakémukoliv zařízení využívající internetový protokol (IP). Panuje přesvědčení, že svou IP adresu mají jenom počítače a notebooky. Pravdou ale je, že svou IP adresu mají také tiskárny, chytré telefony, tablety a světe div se, třeba i moderní sušička prádla. 

IP adresa je velmi důležitá proto, aby mezi sebou mohla jednotlivá zařízení komunikovat. Laické uživatele internetu nemusí složitosti kolem IP adresy vůbec zajímat, protože veřejnou IP adresu vám přidělí poskytovatel internetového připojení

 

Druhy IP adres

Poskytovatelé internetu poskytují různé druhy IP adres. Základem je statická IP adresa, která bývá ale obvykle za příplatek. Vy jako uživatelé zařízení dostanete přidělenou vždy jen jednu IP adresu. 

Druhým typem je dynamická IP adresa. Tato IP adresa se pravidelně mění s každým různým připojením. Takže když si teď zjistíte aktuální IP adresu, za 3 hodiny může vypadat jinak. 

 

Jak zjistit IP adresu?

Zjištění IP adresy je poměrně jednoduché. Hodnotu IP adresy najdete ve Windows v Ovládacích panelech v sekci Centrum síťových prvků a sdílení. V položce Změnit nastavení adaptéru se vám po jejím otevření zobrazí připojení k síti. Když kliknete na aktuální připojení a kolonku Stav, po otevření okna se vám ukáže IP adresa. 

Chcete IP adresu zjistit ještě snadněji? Klikněte na tento odkaz a v prohlížeči se vám IP adresa ukáže hned. 

 

K čemu potřebujete znát IP adresu?

Úplně běžný uživatel internetu v podstatě IP adresu znát nepotřebuje. Pokročilejší uživatelé však často IP adresu znát potřebují. Například v případech, kdy se chtějí připojit ke vzdálenému počítači. Nebo když hráči chtějí propojit počítače ke hraní v lokálním multiplayeru. 

 

Chcete poradit s internetem? Ozvěte se nám

Potřebujete poradit s výběrem?

Nechte nám zde na sebe číslo. Poradíme, jak získat nejvýhodnější O2 internet na doma.

    Kliknutím na „Zavolejte mi“ souhlasíte s tím, že budete kontaktováni s obchodní nabídkou.
    Více o ochraně soukromí.